Your search returned 3081 results. Subscribe to this search

|
301. Proza popullore e Sharrit

by Islami, Abdylazis.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Shkup Flaka e vëllazërimit 1985Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 398.2 ISLAMI 1985] (1).

302. Migjeni

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1979Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MIGJENI 1979] (1).

303. Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe

by Kadare, Ismail.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë 8 Nentori 1991Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KADARE 1991] (1).

304. Migjeni - Kritikë

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1977Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MIGJENI 1977 V.4] (1).

305. Ndre Mjedja

by Idrizi, Rinush.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë 8 Nëntori 1980Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 IDRIZI 1980] (1).

306. Vepra 1 - Mori shqypni, e mjera shqypni: (Poemë); Trëndafila dhe gjemba: (Varianti l dhe varianti ll i përkthimit); Vjersha të tjera

by Vasa, Pashko.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1989Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 VASA 1989 V.1] (1).

307. Vepra 1 - Juvenilia vjersha të tjera lirija lissus scodra

by Mjedja, Ndre.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1982Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MJEDJA 1980 V.1] (1).

308. Vepra 2 - Vjersha për të vegjël

by Mjedja, Ndre.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1982Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MJEDJA V.2 1982] (1).

309. Vepra 3 - Shkrime historike dhe kritike; Memorandume dhe letërkëmbimi

by Vasa, Pashko.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1989Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 VASA 1989 V.3] (1).

310. Ç`thone dhe ç`kerkojne kosovaret

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë 8 Nentori 1990Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KEKEZI 1991] (1).

311. Vepra 4

by Vasa, Pashko.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1989Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 VASA 1989 V.4] (1).

312. Vepra 3 - Mark Gurakuqi mbi veprën poetike të mjedës

by Mjedja, Ndre.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1980Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MJEDJA V.3 1982] (1).

313. Ushtrime Stili

by Këno, Raimond.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: PANTEON 1999Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KENO 1999] (1).

314. Vepra letrare 7 - Belxhiku që këndon vënçe

by Musaraj, Shevqet.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Naim Frashëri 1979Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MUSARAJ 1979 V.7] (1).

315. Dy shkollat letrare shkodrane

by Koliqi, Ernest.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Kisha e Shën Ndoit 1998Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KOLIQI 1998] (1).

316. Zhdukja e "Pashallarëve të kuq" të Ismail Kadaresë

by Velo, Maks.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Onufri 2002Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 VELO 2002] (1).

317. Vepra letrare 6 - Para agimit II

by Musaraj, Shevqet.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Naim Frashëri 1979Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MUSAJ 1979 V.6] (1).

318. Vepra letrare 5 - Para agimit

by Musaraj, Shevqet.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Naim Frashëri 1979Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18 MUSARAJ 1979 V.5] (1).

319. Komunikime Letrare

by Krasniqi, Bajram.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1980Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KRASNIQI 1980] (1).

320. Lumi i vdekur Botim lV

by Xoxa, Jakov.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Naim Frashëri 1970Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 XOXA 1970] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës