Your search returned 6 results. Subscribe to this search

|
1. Shqiptarët në Mal të Zi

by Draga, Nail.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Ulqin Art club 1994Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314 (=18 : 497.6) DRAGA 1994] (1).

2. Emigrimi i elitës intelektuale nga Shqipëria gjatë periudhës së tranzicionit

by Gerdeshi, Ilir | Mara, Hekuran | Krisafi, Ksenofon | Dhimitri, Rolanda.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Luarasi 1999Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314.151.3.054.72 GEDESHI 1999] (1).

3. Kosova dhe shqiptarët - çështje demografike

by Islami, Hivzi.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1990Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314 (=18 : 496.51) Islami 1990] (1).

4. Rrjedha demokrafike shqiptare

by Islami, Hivzi.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Pejë Dukagjini 1994Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314 ISLAM 1994] (1).

5. Popullsia e Shqipërisë

by Sheri, F.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Naim Frashëri 1970Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 312 SHERI 1970] (1).

6. Shqiptarët në turqi

by Buzhala, Rrustem.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Instituti Albanologjik 2011Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314.151.3 BUZHALA 2011] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës