Your search returned 13 results. Subscribe to this search

|
1. Poetika e poemave të Jeronim de Radës

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Instituti Albanologjik i Prishtinës 1994Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 KABASHI 1994] (1).

2. Liria - Dramë

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Era 2003Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-2 KABASHI 2003] (1).

3. Njerëz dhe rrugë

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1990Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 KABASHI 1990] (1).

4. Dashuri në kohë robërie

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Plejada 1994Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 KABASHI 1994] (1).

5. Nusja dhe lufta

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1997Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 KABASHI 1997] (1).

6. Përtej grilave

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1996Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 KABASHI 1996] (1).

7. Dimri i drinisë

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Shoqata e shkrimtarëve të Kosovës 1993Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-31 KABASHI 1993] (1).

8. Robëria iluzionet Shqiptarët

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Shoqata e Shkrimtarëve e Kosovës 1998Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-4 KABASHI 1998] (1).

9. Kadare mendësia shqiptare

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë 1998Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-4 KABASHI 1998] (1).

10. Lasgush Poradeci - Jeta dhe vepra

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë ADEA 1997Availability: No items available

11. Lasgush Poradeci - Jeta dhe vepra

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë ADEA 1997Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-94 KABASHI 1997] (1).

12. Udha e madhe e jetës

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Çlirimi 2005Other title: Xhevat Bahtir Makolli dhe familja - Monografi.Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 929 KABASHI 2005] (1).

13. Gjaku i shprishur

by Kabashi, Emin.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1993Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-2 KABASHI 1993] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës