Your search returned 4 results. Subscribe to this search

|
1. Kosova dhe shqiptarët - çështje demografike

by Islami, Hivzi.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1990Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314 (=18 : 496.51) Islami 1990] (1).

2. Rrjedha demokrafike shqiptare

by Islami, Hivzi.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Pejë Dukagjini 1994Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314 ISLAM 1994] (1).

3. Aspekti etnik i migrimeve

by Islami, Hivzi.

Edition: Botime të Veçanta ; CXIII : Seksioni i Shkencave Shoqërore ; Libri 38Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës 2012Other title: Shqiptarët në rrjedhat e shpërnguljeve të dhunshme.Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 314.15.045 ISLAMI 2012] (1).

4. Popullsia dhe Vendbanimet Shqiptare të Luginës së Preshevës

by Islami, Hivzi.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë ASHAK 2015Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 9081-18,97.11] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës