Your search returned 9 results. Subscribe to this search

|
1. Mbi tri vepra poetike te Zef Skiroit

by Nikë Berisha, Anton.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1997Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 BERISHA 1997] (1).

2. Vepër e qenies dhe e qenësisë sonë

by Nikë Berisha, Anton.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Shpresa & Faik Konica 2003Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 BERISHA VEPER 2003] (1).

3. Roman i bukurisë së pamort dhe i trishtimit të pashuar

by Nikë Berisha, Anton.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Faik Konica & Shpresa 2006Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 BERISHA ROMAN 2006] (1).

4. Qasje poetikës së letërsisë gojore shqipe

by Nikë Berisha, Anton.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1998Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 398.5 BERISHA 1998] (1).

5. Antologji e poezisë gojore arbëreshe

by Berisha, Anton Nikë.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Ad usum internum 1999Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-1 BERISHA 1999] (1).

6. Hënza fshehet prapa malevet

by Scutari, Enza | Berisha, Anton Nikë.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Sfinga 2000Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-1 SCUTARI 2000] (1).

7. Ujvarë drite në zemër

by Berisha, Anton Nikë.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Argeta-LMG 2009Other title: Katërmbëdhjetë pamje të hirit hyjnor të Agnes Gonxhe Bojaxhiut - Nënë Tereze.Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18-1 BERISHA 2009] (1).

8. Në mbretërinë poetike Kritikë letrare për veprën e Anton Pashkut

by Berisha, Anton Nikë.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Shpresa 2002Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821.18.09 ANTON 2002] (1).

9. Epi i gilgameshit

by Berisha, Anton Nikë.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Tiranë Argeta-LMG 2008Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 821(358)-13 BERISHA 2008] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës