Refine your search

Your search returned 6 results. Subscribe to this search

|
1. Gramatika e parë e gjuhës shqipe - Botim kritik, me studim e transkriptim

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1982Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 809.198.3-5 ISMAJLI 1989] (1).

2. Gjuha shqipe e kuvendit të arbërit (1706)

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1985Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 811.18-112 ISMAJLI 1985] (1).

3. Artikuj mbi gjuhën shqipe

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1987Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 811.18'27 ISMAJLI 1987] (1).

4. Gjuhë dhe etni

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë Rilindja 1991Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 811.18 (091) ISMAJLI 1991] (1).

5. Pasionet dhe pësimet e Selman Rizës

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë ASHAK 2009Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 811.18'36-112 ISMAJLI 2009] (1).

6. Studime për historinë e shqipes në kontekst ballkanik

by Ismajli, Rexhep.

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: Not fiction Publisher: Prishtinë ASHAK 2015Availability: Items available for loan: AAB College Library [Call number: 811.18-26 ISMAJLI 2015] (1).

Kolegji AAB Library, Zona Industriale Prishtinë - Fushë Kosovë 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës